Dla gości weselnych, drużby, starostów

Od pewnego czasu można zauważyć, że coraz bardziej popularny w naszym kraju jest zwyczaj obdarowywania gości weselnych drobnym upominkiem, który ma być wyrazem podziękowania za przyjście na ślub. Otóż, ten zwyczaj przybył do nas z Francji, Anglii, Grecji oraz Stanów Zjednoczonych. Oczywiście, podarunek wcale nie musi być duży ani drogi, ale ważne jest, by był wręczony od serca, wpisywał się w symbolikę wesela i był zgodny z upodobaniami państwa młodych.

Trzeba zaznaczyć, że jednym z najbardziej popularnych upominków dla gości weselnych są migdały w woreczku z organzy. Przede wszystkim, symbolizują one miłość a także utarło się, iż pięć migdałów wyraża pięć radosnych życzeń: szczęścia, zdrowia, pomyślności, długiego życia i miłości. Niekiedy państwo młodzi obdarowują weselników również migdałowymi pawiami lub łabędziami. Dobrym pomysłem jest także włożenie do woreczka karteczki z datą ślubu i krótkimi podziękowaniami typu: „ Dziękujemy za przybycie! Ania i Tomek 18.06.2013”, „Dziękujemy, że byliście z nam w tym szczególnym dniu” Basia i Wojtek 10.12.2012”.

Nie mniej powszechnym podarunkiem dla gości są papierowe pudełeczka, do których można włożyć różne słodkości, np. ciasteczka, migdały, żelki, owoce, rafaello. Oczywiście, przed włożeniem ich do pudełeczka, najpierw trzeba je zapakować w dekoracyjny foliowy woreczek, aby się nie roztopiły i nie przemokły przez papier. Na uwagę zasługuje fakt, że pudełeczka mogą mieć różne kształty, ale zwykle mają one postać serca, samochodzików, karocy, krzeseł, łabędzi, tortu. Poza tym, tego rodzaju podarunki przeważnie na zewnątrz są ozdobione napisami, życzeniami i stanowią ciekawą pamiątkę dla zaproszonych gości. Ponadto, dosyć znanym upominkiem w naszym kraju jest pudełko z ciastem. Niekiedy też państwo młodzi decydują się na wykonanie własnoręcznych upominków. Mowa tu przykładowo o kartce z podziękowaniami.

Natomiast dosyć oryginalną formą podziękowania dla drużbów czy starostów jest wręczenie im medalu bądź dyplomu okolicznościowego, który na pewno wywołała uśmiech na ich twarzy. Niekiedy państwo młodzi wręczają im również pamiątkowe statuetki, książki, albumy czy nawet kubki. Ponadto, mile widziana jest butelka dobrego wina lub szampana, ale pod warunkiem że drużbowie czy starości preferują ten trunek. Z pewnością, dosyć bezpiecznym i uniwersalnym podarunkiem są czekoladki. Oczywiście do prezentu należy dołączyć kartkę z podziękowaniami.

Reasumując, zwyczaj podziękowań dla gości, drużbów i starostów weselnych jest bardzo piękny i należy go kultywować, gdyż jest wyrazem wdzięczności dla weselników za to, że spędzili z państwem młodych ten jeden z najważniejszych dni w ich życiu.