Jak podziękować lekarzowi?

Wielu pacjentów pragnie wyrazić wdzięczność lekarzowi za dobrą opiekę, uratowanie zdrowia czy życie, ale nie wie, jak to uczynić, by nie złamać prawa lub nie zostać źle odebranym. Nie ulega wątpliwości to, że podziękowania dla służby lekarskiej w naszym kraju to temat dosyć delikatny. Przede wszystkim, wielu uważa, że opieka nad pacjentami należy do obowiązków lekarza tak samo jak do obowiązków, np. nauczyciela należy wyłożenie lekcji uczniom i nie powinien on z tego tytułu otrzymywać już żadnych profitów. Ale z drugiej strony trudno się dziwić osobom, pragnącym się odwdzięczyć przykładowo chirurgowi za udaną operację, dzięki której mogą dalej cieszyć się życiem.

A, więc pojawia się pytanie: Jak wyrazić wdzięczność lekarzowi, by nikogo nie urazić i postąpić zgodnie z przepisami prawa? Po pierwsze, najbezpieczniej jest wyrazić podziękowanie lekarzowi za pomocą słowa; „Dziękuję”. Na uwagę zasługuje fakt, że tak naprawdę największą nagrodą dla lekarza jest świadomość tego, że uratował on komuś zdrowie lub życie. Otóż, najczęściej wystarczy to jedno magiczne słowo, uśmiech czy spontaniczny uścisk ręki, dzięki którym okażemy to, co czujemy. Warto zaznaczyć, że żaden upominek nie jest w stanie zastąpić radości i pacjenta, i lekarza z przebiegu udanej kuracji, zwłaszcza gdy dany przypadek wydawał się beznadziejny.

Oczywiście, to nie znaczy, że upominki będące formą podziękowania dla lekarzy są zabronione. Jednakże powinny być one niewielkiej wartości, a nawet najlepiej samodzielnie wykonane. Mowa tu przykładowo o kartce z podziękowaniami, samodzielnie upieczonym cieście czy bukiecie kwiatów zrobionym, np. z polnych kwiatów. Niektórzy też darują lekarzom czekoladki, kawę oraz alkohol, ale nie zawsze są one mile widziane, ponieważ leczący też się obawiają, że mogą pozostać posądzeni o łapówkarstwo. W związku z czym, jeżeli chcemy im wręczyć gotowe podarunki, warto postawić na tanie bibeloty. Przykładowo można tu wymienić pamiątkowe książki, statuetki, dyplomy czy medale ozdobione podziękowaniami typu:

Składamy serdeczne podziękowania Pani Dr…………………..za uratowanie życia naszemu synkowi. Dzięki ogromnemu doświadczeniu i umiejętności podejmowania trafnych decyzji ocaliła Pani  życie i przywróciła zdrowie naszemu Maluszkowi. Wdzięczni i szczęśliwi rodzice  Anna i Jan Nowakowie 2013

Za każdy wspólny dzień życia z  naszym Maleństwem, za każdy jego uśmiech, który rozjaśnia nasze życie, za każdą chwilę, za wszystko: DZIĘKUJEMY!

Trzeba też zaznaczyć, że wszelkiego rodzaju podziękowania i drobne podarunki powinny być przekazane lekarzom po zakończonym leczeniu, gdyż wręczenie upominku podczas kuracji może być dwuznacznie odebrane.